Biofotonika Kutató és Fejlesztő Kft.

tudományos kutatás a gyakorlati alkalmazások szolgálatában

A Biofotonika Kft. küldetéséről

A szegedi székhelyű vállalkozás 2004-ben azzal a céllal alakult, hogy tudományos kutatások egyes eredményeinek továbbfejlesztését, alkalmazási lehetőségeit felkutassa, valamint a találmányok ipari-, és kereskedelmi hasznosításával kapcsolatos feladatokat elvégezze.

A hosszú távú tudományos kutatás nem képzelhető el intenzív utánpótlás-nevelés nélkül, ezért elkötelezettek vagyunk a tudományos ismeretterjesztés, tudomany-népszerűsítés terén is.

Lépjen kapcsolatba velünk!

Munkatársak

Mindannyian kutatóintézetekben dolgozunk - hiszünk abban, hogy az eredményeinket nem egy elefántcsont toronyba zárva kell őrizni, hanem láthatóvá, használhatóvá tenni.

Dr. Steinbach Gábor

Biofizikus és egészségügyi mérnök. 2004-ben szerzett fizikus diplomát az ELTE-n, 2011-ben mérnöki oklevelet a BME-n. A PhD fokozatot 2012-ben szerezte meg az SZTE-n. Jelenleg laborvezető a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban.

Dr. Garab Győző

Dr. Garab Győző 1971-ben szerzett fizikus diplomát Szegeden; ugyanaz évtől dolgozik az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjában; a Fotoszintetikus Membrán Csoport vezetője (1987-2016), professor emeritus, a biológiai tudományok (MTA) doktora.

Dr. Garab Ábel

Dr. Garab Ábel 2008-ban szerzett matematikus diplomát a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), majd PhD fokozatot ugyanitt 2014-ben. 2016-2019-ig az ausztriai Universität Klagenfurt egyetemen kutatott posztdoktori pozícióban, most egyetemi docens az SZTE Alkalmazott és Numerikus Matematika Tanszékén.

Dr. Sipka Gábor

Dr. Sipka Gábor a Szegedi Tudományegyetemen végzett fizikusként 2011-ben, majd tudományos segédmunkatársként OTKA kutatásokban vett részt, több publikáció, know-how és szabadalom szerzője/társszerzője lett. 2018-ban szerzett PhD fokozatot. Jelenleg tudományos munkatárs az SZBK-ban.

Projektek

Integrálógömb

A termék gyengén abszorbeáló és/vagy fényszóró folyékony minták abszorpciójának és abszorpciós tranzienseinek meghatározására alkalmas: (i) a hagyományos mérési eljárás során mérhetőhöz képest 2-3 nagyságrenddel alacsonyabb koncentrációjú mintákon (ii) oly módon, hogy a mért spektrum (ill. tranziens spektrum) mentes az esetleges fényszórás okozta torzításoktól. A termék tetszőleges kinetikus vagy stacionárius spektrofotométerhez adaptálható, és könnyen igazítható a mérési körülményekhez ill. kívánalmakhoz. Főbb alkalmazási területei: molekuláris és biológiai spektroszkópia, élővizek pigment-tartalmának meghatározása ill. más vízminőség vizsgálatok, továbbá ipari-spektroszkópiai mérések, valamint flash-fotolízis és reakciókinetikai mérések.


Fotoszintézis oktatófal

A fotoszintézis folyamatait megismerni nemcsak a természettudományos megismerés vágya hajtja, hanem a biomimetikus fényhasznosítási eljárások iránti megnövekedett igény is. A játékos formában, matatófalként megjelenített bemutatása a biofizikai folyamatoknak szórakoztató módon közli a legújabb kutatások eredményeit.

Stokes Polarimetriás mérőrendszer

GINOP-2.1.7-15-2016-00713

  • Kedvezményezett neve: Biofotonika Kutató és Fejlesztő Kft.
  • Projekt címe: Polarimetriás Kiegészítő Egység Lézersugárpásztázó Mikroszkópokhoz
  • Szerződött támogatás összege: 54 401 600 Ft
  • Elszámolható összköltség: 88 336 000 Ft
  • Támogatás mértéke százalékban: 60 %
  • Projekt befejezésének dátuma: 2019.05.31.
  • A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.7-15-2016-00713

A projekt keretein belül megterveztünk és összeállítottunk egy makroszkópos és mikroszkópos polarimetrikus vizsgálatokra alkalmas Stokes Polarimetriás Feltét (SPA – Stokes Polarimetric Attachment) műszeregyüttest; azt illesztettük egy lézersugárpásztázó mikroszkóphoz (LSM-hez), megvalósítva ezzel az újszerű, SP-LSM leképezést. Demonstráltuk, hogy az SPA ill. az SP- LSM prototípus alkalmas makroszkópos ill. mikroszkópos minták anizotróp szerkezetének feltárására. A készülék az eddigi hasonló differenciál-polarizációs berendezéseknél gyorsabb méréseket ill. leképezéseket tesz lehetővé; használata, felhasználóbarát szoftverének is köszönhetően, egyszerűbb és így jobban igazodik biológiai minták vizsgálatához.

A Széchenyi 2020 pályázata keretében a Biofotonika Kutató és Fejlesztő Kft. 54,4 millió forint támogatást nyert el a 88,3 millió forint összköltségvetésű projektre, melynek célja polarimetriás kiegészítő egység kifejlesztése volt lézersugárpásztázó mikroszkópokhoz.

A PROJEKT TARTALMÁNAK BEMUTATÁSA:
A jelen project keretében kifejlesztett Stokes Polarimetriás mérőrendszer egy a lézersugárpásztázó mikroszkópokhoz modulárisan illeszthető (kiegészítő) Stokes feltét, amelynek segítségével több olyan fizikai mennyiség mérhető meg képpontonként, képezhető le 2D vagy 3D formában, amely egyedi, pontos információt hordoz a minták anizotróp molekuláris szerkezetéről.

A Stokes feltéttel felszerelt lézersugárpásztázó mikroszkóp (LSM), olyan berendezés, mely a mikroszkopikus minták kettőstörő és dikroikus mintázatát képes leképezni, ez utóbbit, fluorofórok esetén (konfokálisan) fluoreszcencia detektálás (FD) révén is. A saját fejlesztésű – Stokes modullal felszerelt – polarizációs LSM berendezés segítségével – egyedi sejtek és molekulaegyüttesek anizotróp sajátságainak feltárása, mely sajátságok a hagyományos és szuperrezolúciós leképezésekhez képest is specifikus, más módszerrel nem kinyerhető információt hordoznak az adott mikroszkópikus minta vagy 3D szerkezet molekuláris felépítéséről: többek között domének rendezettségéről, egyes sejt-tartományok mikroviszkozitásáról, protein-klaszterek kialakulásáról, lipid membránok vagy membránrendszerek lokális sajátságairól, aktin alapú szerkezetek rendezettségéről és orientációjáról.

ASOK műszernyivlántrtó

Tudományos kutatás nem képzelhető el több eszközből álló műszeres háttér és együttműködő kutatói közösség nélkül. Ahol pedig sokan használnak közös eszközöket, elkerülhetetlen az ütközés, érdemes előre lefoglalni az erőforrásokat. Ha pedig vissza kell keresni egy eszköz használatát, elengedhetetlen a pontos naplózás, kihasználtsági statisztika.

Díjak, elismerések

a differenciál-polarizációs méréstechnikai fejlesztéseinkkel kapcsolatban

iENA 2008 aranyérem

International Trade Fair "Ideas-Inventions-New Products" Nuremberg

IWIS 2009 aranyérem

International Warsaw Invention Show

ARCA 2008 ezüstérem

International fair of inventions, new ideas, products and technologies